БЕЗ ПЕЧЕЊЕ: Овошна торта која се прави за 15 минути!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Кремасто и освежувачко уживање.

Кога ќе дојдат неочекувани гости кај вас, подгответе ја оваа вкусна и едноставна торта.

Состојки:

 • 400 мл слатка павлака 20% мм
 • 4-5 лажици шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • 250 гр шлаг
 • 350 мл газирана вода
 • 70-100 гр чоколадо по ваш избор
 • 250-315 гр бисквит
 • 250 мл сок
 • 200-250 гр овошје (по избор)
 • 300 гр банани (1 голема или 2 помали банани)
 • 1 лажица плазма за посипување

Подготовка:

- Advertisement -

Во сад, комбинирајте павлака, шеќер и ванилин шеќер. Шлагот изматете го со кисела вода. Поделете на три еднакви делови, а потоа одделете 1/3 од шлаг.

Чоколадото ситно исецкајте го и комбинирајте го со 2/3 од шлаг. Потопете ги бисквитите во сок и наредете ги во калап. Бисквитите премачкајте ги со 1/2 од смесата со павлака. Над нив поставете овошје (малини и капини) или по ваш избор.

Нанесете половина од смесата со шлаг чоколадо над овошјето. Повторно ставете ред бисквити што ги потопивте во сок. Потоа премачкајте ги бисквитите со другата половина од смесата со слатка павлака, а врз нив ставете ја бананата што сте ја исекле на кругчиња.

Премачкајте со другата половина од смесата со чоколадо. Ставете шлаг што го одделивте на почетокот (1/3 чист шлаг) над се. Украсете по желба (мелена плазма, ореви, лешници).

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!