Без ниту едно јајце: Рецепт за чоколадна торта што не можете да ја погрешите!

Вреди да се проба:

Денес е можно да се најдат рецепти на пазарот за различни вкусови и за лица со посебни диететски потреби – од колачи без брашно и глутен до десерти без класични засладувачи.

За да направите вкусна и сочна торта, не мора да следите комплицирани рецепти со премногу состојки. Не мора да користите јајца, кои инаку се сметаат за неопходна состојка за подготовка на десерти. Прочитајте подолу за рецепт за чоколадна торта без храна од животинско потекло, што е толку едноставно што многумина тврдат дека е невозможно да се изведе.

- Advertisement -

Состојки:

  • 250 мл вода
  • 200 гр бел шеќер
  • 200 гр брашно
  • 85 мл растително масло
  • 25 гр какао во прав
  • 1 лажичка сода бикарбона
  • 1 лажичка екстракт од ванила
  • 1 лажичка дестилиран бел оцет
  • ½ лажичка сол
  • 200 гр чоколадо за преливот

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 175 степени Целзиусови. Подмачкајте калап во форма на правоаголник за печење леб и оставете го настрана.

Измешајте заедно брашно, шеќер, какао, сода бикарбона и сол. Измешајте масло, екстракт од ванила, оцет и вода во сувите состојки.  Мешајте додека не добиете убава мазна смеса.

Пренесете ја смесата во намастениот калап и печете 45 минути. Со чепкалка за заби проверете дали е целосно испечена. Украсете ја тортата со стопено чоколадо по желба.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!