БЕЗ БРАШНО, МАРГАРИН И ПЕЧЕЊЕ: Едноставни и брзи топчиња од кикирики со чоколадо – исчезнуваат во еден залак!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Топчињата од кикиритки кои исчезнуваат во еден залак, а најдобро од се, се прават брзо и ви требаат само пет состојки.

Топчињата од кикиритки успеваат и за помалку искусните домаќинки, бидејќи се направени од малку состојки и нема сложени чекори. Само соединете ги сите состојки и обликувајте. Вкусни се, а и многу здрави бидејќи не содржат брашно или маргарин и содржат малку шеќер. Слатки грицки кои се прават брзо, а уште побрзо исчезнуваат од трпезата.

Состојки:

За смесата:

  • 200 гр печени кикиритки
  • 200 гр мелени бисквити
  • 2 лажици путер од кикирики
  • 30 гр шеќер во прав
- Advertisement -

За прелив:

  • 200 гр темно чоколадо

Подготовка:

Кикириките сомелете ги во блендер, па измешајте со мелените бисквити. Додадете две лажици путер од кикирики и шеќер, па се добро измешајте. Со раце обликувајте ги топчињата и оставете ги во фрижидер околу еден час да се стегнат.

Чоколадото растопете го и потопувајте по едно топче. Се редат на хартија за печење додека да се стврдне чоколадото, па може да ги послужите.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!