Баунти торта : Неодолива комбинација на чоколадо и кокос која ќе ве остави без здив!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Оние кои уживаат во спојот на чоколадо и кокос нема воопшто да се двоумат за вкусот на оваа торта.

Неодоливата комбинација на темно чоколадо и кокос ќе ве освои веднаш, а лесниот начин на подготовка ќе ве натера веднаш да влезете во кујна.

- Advertisement -

За оваа баунти торта се потребни неколку состојки и не бара многу вештини, па тешко дека нема да ви се погоди.

Тортата која ќе ви стане омилен рецепт на вас и вашите најблиски:

Потребни состојки:

За тесто:

  • 9 белки + прстофат сол
  • 300g шеќер
  • 210g кокосово брашно

За фил:

  • 300g темно чоколадо
  • 120g шеќер
  • 9 жолчки
  • 300g маскарпоне (пожелно наместо путер)
  • Малку рум по желба

Начин на подготовка:

Во сад матете ги белките со малку сол и постепено додавајте го шеќерот. Потоа додадете го кокосовото брашно и нежно промешајте. Во плех за печење на масна хартија истурете ја смесата. Ставете да се пече на 130˚С додека не стане сува, но внимавајте да остане светла.

За филот, на пареа матете жолчки заедно со шеќерпт и румот, а кога смесата ќе се згусне и ќе добие светла боја, додадете го сечканото чоколадо и тргнете од оган.

Оставете неколку минути топлината од филот да го стопи чоколадото, па потоа промешајте. Кога ќе се излади филот додадете го маскарпонето или путерот.

Тестото исечете го на 3 кори кои ќе ги редите една врз друга, а измеѓу мачкајте од филот.

Уживајте во вкусот!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!