БАТАЦИ СО СЛАНИНА И КОМПИРИ: Направете одличен ручек во еден сад без многу мака!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Одлична идеја за ручек, бидејќи нема човек кој не сака сланина, компири и батаци.

Соберете го семејството на маса и послужете го сочното пилешко во крем сос со компири и сланина. Можете да послужите ручек кој ќе им се допадне на сите со салата. Предноста на ова јадење е што ќе извалкате само еден сад, така што нема да има многу садови за миење.

Состојки:

  • 200 гр сланина
  • 6 батаци
  • 500 гр компири
  • 50 гр путер
  • 2 главици кромид
  • 4 чешниња лук
  • 200 мл павлака за готвење
  • 200 мл вода
  • 1 лажичка мајчина душица
  • 1 лажица сенф

Подготовка:

- Advertisement -

Исечете ја сланината и пропржете ја, па извадете ја од тавата. Потоа додадете му путер, а кога ќе се растопи пропржете ги батаците. Извадете го месото, а во истата тава пропржете го исечканиот кромид. На крај додадете го исечканиот лук и оставете уште минута.

Во кромидот додадете крупно исечкани компири и пржете 8 минути. Потоа додадете сол, бибер и мајчина душица. Додадете вода, павлака, сенф и сланина, па промешајте. Додадете го месото, па покријте и варете уште 15-20 минути. На крај ставете го јадењето во печка да се запече, на 200 степени околу 25 минути.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!