БАСБУСА – АРАПСКИ КОЛАЧ СО ГРИЗ И КОКОС: Доколку сакате баклава и тулумби, задолжително направете го ова задоволство!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Пробајте го рецептот за оваа прекрасна торта со кокос и гриз.

Доколку сакате колачи со шеќерен сируп, како баклава, тулумби, кадаиф, тогаш мора да го пробате овој десерт. БАСБУСА е традиционална торта од Блискиот Исток направена од гриз и кокос. Послужете го со кафе или чај.

Не ви треба многу време за овој колач, само соединете ги состојките и печете. Уживајте во викендот и почестете се себеси и вашето семејство со феноменална слатка после ручекот.

Состојки:

 • 320 гр гриз
 • 1/2 чаша путер
 • 1 лажица мед
 • 120 гр шеќер
 • 100 мл јогурт
 • 6 гр прашок за пециво
 • 50 гр кокос
 • 1/2 лажица таан
- Advertisement -

За сируп:

 • 1 шолја шеќер
 • 1 шолја вода
 • 1 лажичка сок од лимон
 • 2 лажици мед
 • 1/2 лажичка екстракт од ванила

За декорација:

 • бадеми

Подготовка:

Измешајте ги гризот, прашокот за пециво, шеќерот и кокосот и убаво измешајте. Растопете го путерот, па додадете го медот и оставете уште малку на шпоретот. Измешајте ги медот и путерот со другите состојки, па додадете го јогуртот.

Се добро соединете. Калапот со дијаметар од 30 см премачкајте го со таан и путер, па истурете ја смесата. Одозгора ставете бадеми. Печете на 200 ° C околу 30 минути.

Во меѓувреме направете сируп. Сите состојки за сирупот измешајте ги во шерпата и оставете да зоврие. Потоа намалете ја топлината и варете уште 10 минути. Колачот прелијте го со сирупот, па вратете го во исклучената рерна уште 5-10 минути.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!