БАРОН ТОРТА: Раскошна комбинација од чоколадо и малина!

Вреди да се проба:

Кременадла со сланина и зеленчук: Гурмански ручек!

Денеска ви предлагаме да поминете што помалку време во кујната, а што повеќе да уживате во вкусниот оброк. Состојки: 500 грама сланина (добро премачкајте ги...

Посни колачи со ореви – Се јадат со завидно уживање!

Лесни вкусни и малку крцкави посни колачи со ореви - омилени меѓу децата и возрасните! Состојки: сончогледово масло - 1/2 чаша вода - 1/2...

Природен борец против анемија: Оваа лековита СУПА ОД СПАНАЌ е богата со железо и го зајакнува организмот!

Анемијата е чест проблем меѓу луѓето, што е особено изразен кај жените во репродуктивната доба. Токму затоа и ви ја препорачуваме оваа супа за да...

Домашен пувкав козињак со суво грозје и ореви подготвен во апарат за леб

Направете домашен козињак ист како од пекара, со суво грозје, ореви и квасец. Тестото може да го подготвите во домашен апарат за леб. Состојки: (за...

Раскошна комбинација од чоколадо и малина.

Во оваа комбинација, малините го даваат тој екстра кисел вкус кој воспоставува рамнотежа помеѓу тешката и слатката чоколада и ја прави оваа торта особено интересна за оние кои сакаат да комбинираат повеќе вкусови во еден.

Состојки:

Кора – се печат 4 кори – состојки за една:

 • 4 белки
 • 5 лажици шеќер
 • 1 лажица какао
 • 1 лажица брашно
- Advertisement -

Чоколаден фил:

 • 16 жолчки
 • 2 цели јајца
 • 350 гр шеќер
 • 300 гр темно чоколадо
 • 375 гр маргарин или путер

Желе од малини:

 • 600 гр малини
 • 6 дцл вода
 • 15 лажици шеќер
 • 1 кесичка желатин 10 гр
 • 50 мл желатинска вода
 • 2 кесички пудинг од малини

Подготовка:

Прво направете желе. Малините исцедете ги од вишокот вода, доколку се замрзнати. Додадете 400 мл вода и шеќер и ставете на оган. Желатинот прелијте го со 50 мл вода. Во остатокот од водата (200 мл) измешајте го пудингот.

Кога масата ќе зоврие, варете го пудингот и мешајте додека не се згусне, тргнете го од оган и додадете го набабрениот желатин. Добро измешајте и оставете да се излади. За кората се матат белките со шеќерот, се меша додека не се добие цврста пена, па се додаваат брашното и какаото и се соединува се.

Протресете во обложен плех 35 x 25 cm и печете во загреана рерна на 200 степени, па намалете на 180 и печете помеѓу 15 и 20 минути во зависност од рерната. Кога ќе ја испечете кората, направете фил од жолчка.

Изматете ги жолчките со шеќерот и ставете ги на пареа да се варат. Гответе околу 15 минути, додадете го чоколадото и мешајте додека не се растопи, па оставете го филот да се излади. Изматете го пенестиот маргарин или путерот, па додадете го изладениот фил и изматете се.

Филувајте по желба, можете да користите кора, фил од чоколадо, па фил од малини, па повторно кора, и тоа може да се направи вака, кора, чоколаден фил, кора, фил од малини, кора, чоколаден фил, кора, фил од малина и малку чоколаден фил или што и да посакате…

Филот од малини ставете го додека уште е млак за да можете да го намачкате пред целосно да се стегне. Доколку се плашите да не се олади филот пред да завршите се, направете го по печењето на кората и пред чоколадниот фил.

Декорирајте по желба, по можност со чоколадна глазура. Растопете 150 гр чоколадо со 3 лажици масло, почекајте минута – две да се изладат и прелијте го колачот. Изладете и послужете.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

РЕД ВЕЛВЕТ: Слатка фантазија и чиста рапсодија на вкусови!

Една лесна торта со прекрасен вкус и многу привлечен изглед. Состојки: Кори: 125 гр путер 300 гр шеќер 2 јајца 250 гр меко брашно 1 лажица...

Кременадла со сланина и зеленчук: Гурмански ручек!

Денеска ви предлагаме да поминете што помалку време во кујната, а што повеќе да уживате во вкусниот оброк. Состојки: 500 грама сланина (добро премачкајте ги...

ПАМУК ПЕЦИВО ПОЛНЕТО СО СИРЕЊЕ: Совршено брзо и лесно!

Има ли нешто поубаво од меко тесто исполнето со богат фил. Состојки за тесто: 650 гр брашно 40 гр свеж квасец половина лажица шеќер 100...

Чоколадна торта со бисквити ВО ШИШЕ: Толку е кремаста и неодолива што се топи во устата!

Ако не сте вешти во правење слатки, чоколадна торта без печење сигурно ќе успее. Кога сакате да направите брз десерт, без премногу валкани садови, тогаш...

РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: Печени тестенини со шунка, сирење и јајца!

Рецептот е идеален за оние денови кога немате многу време. Неверојатно колку е лесно да се подготви  Состојки: 300 гр тестенини 1 павлака во чаша ...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!