Баница со црева – Стар традиционален македонски специјалитет кој сите го обожаваат!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Цревник или баница со свински црева е стар традиционален специјалитет. Често се среќава на трпезите во источните краеви и е едно од поафтентичните јадења од македонската кујна.

Состојки:

  • 500 гр. брашно
  • 500 гр. свински црева
  • 5 гр. свеж квасец
  • 1 лажичка шеќер
  • сол по желба
  • масло (свинска маст е подобро!)

Подготовка:

Свинските црева добро исчистете ги. Исечете ги на ситни парчиња околу 1 см по должина, додајте им сол и варете ги, додека да зоврие водата. Кога ќе се сварат, додадете им свинска маст и пржете ги на оган. При крај на пржењето додадете малку вода во која претходно ги варевте, онолку колку да ги облие.

- Advertisement -

Сега замесете го тестото од брашно, сол, млака вода и малку квасец. Оставете го на топло да стаса. Откако ќе стаса размесете го тестото со малку брашно и од тестото направете 5-6 топчиња со големина на тениско топче.

Од секое топче развлечете тенка кора со сукало (пожелно да бидат потенки корите),  потоа потпечете ја или прострете ја на чаршав да се суши.

Потпекувањето на корите, доколку имате услови, може да го правите на чист шпорет или пак на тавче во рерна. Доколку не ги потпекувате може да ги прстрете на чаршав и да ги оставите малку да се исушат (исто како кога се прават јувки).

Последните две кори не се потпекуваат (сушат) туку се оставаат свежо сукани. Првата кора откако ќе се расука, се става на веќе намаслен плех и убаво се оформува по краевите на плехчето. Додека краевите од кората треба да излегуваат надвор од плехот. Кората се попрскува со малку масло. Се зема една од сушените кори и се реди произволно во плехот, врз првата кора.

Врз така наредената кора повторно се нанесува малку масло и врз неа се ставаат претходно приготвените црева. Потоа се нанесува втората потпечена(сушена) кора и се притиска малку одозгора, за да се направи место за следната.

Ваквата постапка се повторува со сите кори, се посипува малку масло и се распоредуваат цревата врз кората, се покрива со следна кора и се така додека ги потрошите свинските црева.

Се зема последната кора (втората од двете свежо сукани и непотпечени кори) и со неа се покрива наредената баница. Кората малку се насобира со прстите и се прават бразди внимателно за да биде убаво покриена баницата.

На крај се посипува малку масло врз последната кора и се става да се пече. Не треба долго да се пече бидејќи корите се веќе суви. Печете околу 45 минути на 200 степени, додека не порумени.

Додека се пече, треба да се направи зовриена попара за баницата. Затоа се зема остатокот маснотии од цревата и се става во тавче на оган. Се додава околу 500 гр. вода и се остава да зоврие.

Кога ќе се испече баницата, се вади од рерна и врз неа се истура зовриената вода. Потоа се враќа да се пече уште 10-15 минути.

Баницата служете ја со кисело млеко или чаша расолница.

Пријатен апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!