Банана сплит печена скара – превкусен ароматичен десерт!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Банана сплит е еден од најпознатите десерти во рестораните. Превкусен е, но поретко достапен. Затоа ви го подготвивме овој рецепт.

Со малку труд ќе може да си го приготвите овој вкусен и луксузен десерт во вашиот дом.

Потребни состојки:

  • 8 банани
  • 300 гр кафеав шеќер (+ за посипување)
  • 100 гр чоколадни трошки
  • 80 гр природно какао
  • 15 гр инстант кафе
  • 200 мл блага хопла
  • 100 мл темен рум
  • 3 парчиња ѕвездест анасон
  • 1 стапче цимет
  • сладолед за сервирање
- Advertisement -

Начин на подготовка:

Во тенџере измешајте 2 литри вода, 200 гр шеќер, стапче цимет и анасон. Оставете да зоврие, а потоа тргнете го од оган и додадете го румот.

Излупените банани се ставаат во садот со вода, нивните лушпи се зачувуваат. Бананите се оставаат во садот со вода околу 4 часа. Потоа се отстрануваат и се зачувува ароматичната течноста.

Какаото, преостанатиот шеќер, кафето, хоплата и чоколадото се мешаат во 200 ml зачуваната ароматична течност. Смесата се готви на многу тивок оган додека не се добие густ сос. Тој се повлекува од огнот.

Посипете ги бананите со шеќер, се ставаат во излупените лушпи и се печат на многу загреана скара, се додека шеќерот не почне да се карамелизира.

Се послужува со сладолед и прелив од топлиот ароматичен сос.

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!