Балканска јанија: Заборавено јадење со сочно свинско месо!

Вреди да се проба:

Одличен оброк за целото семејство.

Состојки:

  • 1 кг свинско месо
  • 1 чаша масло
  • 2 глави кромид
  • 1 лажица доматно пире
  • 2 лажици брашно
  • 1 лажичка мелена пиперка
  • 10 зрна бибер
  • 2 ловорови лисја
  • 1 лута пиперка
  • 1 лажичка сол

Подготовка:

Исечете го месото на поголеми парчиња, загрејте го маслото и пржете додека не испари сокот од месото. Извадете го месото и испржете 2 глави ситно исечен кромид во истата маст, додадете доматно пире, измешано со малку вода и мелена пиперка, па промешајте.

- Advertisement -

Додадете го прженото месо и истурете топла вода, сол и додадете бибер и ловорови лисја, па гответе на тивок оган додека месото не омекне и додадете го преостанатиот кромид исечен.

Кога кромидот ќе омекне, додадете ги и лутите пиперки. Пред да го отстраните садот од оган, додадете малку брашно, измешано со вода, промешајте и кога ќе се згусне и зоврие, извадете го готовото јадење. Послужете топло.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!