Баклава со афион и јогурт, сочна и заводливо слатка

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Баклавата се подготвува на безброј начини, посна или мрсна, со путер или масло, најчесто со ореви, но оваа варијанта со афион едноставно е совршена.

Печената и прелиена баклава се пече со плех за да се исправат горните кори и убаво да се натопат.

Состојки:

 • 4 јајца
 • 150 гр. шеќер
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • 1 кесичка прашок за пециво
 • 150 мл масло
 • 200 мл јогурт
 • 400 гр афион, мелен
 • 500 гр тенки кори за баклава

За шербет:

 • 500 гр шеќер
 • 500 мл вода
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • 1 лимон

Подготовка:

- Advertisement -

Во тенџере ставете шеќер и вода, промешајте и варете 10 минути од моментот кога ќе зоврие. На крај додадете ги тенки кришки лимон и оставете да се излади додека ја подготвувате баклавата.

Изматете ги јајцата со шеќерот и ванилиниот шеќер, додадете масло, прашок за пециво, јогурт, афион и убаво измешајте.

Во тавче подмачкано со масло се ставаат две кори и се премачкува малку од филот. Постапката повторувајте ја додека не ја потрошите смесата и на крај завршете со две кори.

Подготвената баклава исечкајте ја на коцки или ромбови ставете ја во рерна да се пече.

Се пече 10 минути на 200 степени, а потоа намалете ја температурата на 150 и печете уште 45 минути. Доколку забележите дека баклавата ќе биде премногу потемнета, покријте ја со фолија и продолжете со печењето.

Во меѓувреме подгответе го шербетот и оставете да се олади, а потоа лесно прелијте го врз испечената топла баклава.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!