БАДЕМ ТОРТА – Кралица меѓу слатките деликатеси!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Апсолутна слатка рапсодија од вкусови. Никој неможе да одолее на оваа вкусна торта, апсолутна кралица меѓу слатките деликатеси.

Состојки:

 • 6 јајца
 • 200 грама шеќер
 • 200 грама печени бадеми (мелени)
 • 6 белки
 • 1 лажичка сок од лимон

За фил:

 • 6 жолчки
 • 200 грама шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • малку екстракт од ванила
 • 250 грама путер
 • 1 лажица брашно
 • 300 мл. млеко
 • 150 грама мелени бадеми
 • 250 мл. слатка павлака
 • 100 грама бело чоколадо
 • 50 грама сецкани бадеми

Подготовка:

Во длабок сад издвојте шест жолчки од јајцата. Најпрво изматете шест жолчки со половина од шеќерот, се додека не станат како пена, а потоа додадете половина од бадемите и внимателно додавајте ги издвоените белки од јајцата.

- Advertisement -

Матете со миксер додека не добиете убава хомогена смеса. Вака подготвена смесата се става во голем намаслен плех се пече на 200 степени. Откако ќе се испече се остава да се  олади и потоа се сече по должина на три еднакви дела.

За втората кора, во длабок сад убаво изматете ги белките, да добиете снежно пенеста смеса. Потоа со постојано матење додавајте една по една лажица од преостанатиот шеќер. Додадете го сокот од лимон и другата половина од бадемите и измешајте убаво.

Ставете ја кората во голема тава да се става да се суши во рерна на 170 степени околу 45 минути. Изладената кора истотака исечете ја на три дела.

За првиот фил изматете ги жолчките заедно со шеќерот, ванилиниот шеќер и екстрактот од ванила. Потоа додадете го брашното измешајте и истурете ја смесата во млекото, ставете да се вари на оган со постојано мешање.

Откако ќе се свари кремот, оставете на страна да се олади. Во изладениот крем додадете го омекнатиот путер, па мелените бадеми и соединете.

За вториот фил загрејте ја павлаката да зоврие, па потопете ја чоколадата и измешајте, додека се изедначи смесата. Оставете да се излади, па ставете ја во фрижидер малку да се стегне.

Редете ги корите по следниот редослед, прва кора, па крем од ванила-бадем, втора кора, па чоколаден крем и се така додека не ги потрошите филот и корите. Одозгора филувајте со шлаг и посипете ја тортата со сецкани бадеми.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!