Бабино сирење направено од варено млеко

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Денес ќе ви откриеме еден стар рецепт од нашите баби, која е тајната за подготовка на домашно сирење.

Еве како да го направите најдоброто сирење во домашни услови. Го обожаваат сите и стари и млади…

Состојки:

  • 5 литри варено млеко
  • 2 лажици алкохолен оцет
  • 1/2 л сириште (замена може со јогурт)
  • половина лажица сол

Подготовка:

Сирењето се прави со варено млеко од 5 литри, со тоа што се остава млекото да зоврие.

- Advertisement -

Потоа се додава сириштето и 2 лажици алкохолен оцет, потоа се продолжува да се загревате се додека не почне да се формира сурутка.

Се намалува огнот на ниска температура и се готви од 5 до 10 минути за да го направите да почне да се стврднува.

Изладете ја смесата да биде средно топла (полумлака) и додадете ja солта.

Се меша со бавни движења кон рабовите на садот. Се остава околу еден час да се засири млекото.

Истурете го засиреното млеко во газа и почнете со цедење на сирењето. Врaтете ја газата за да можете убаво да ја исцедите сурутката. Се остава во калап или во сито.

Кога ќе се стврдне, се става да се доцеди и да отстои на ладно 24 часа.

Подготовка на пресол:

За приготвување на пресолот можете да се искористи сурутката од самото сирење и по потреба да се додаде вода. Во зависност од количината на течноста за пресолот, се додава едра сол.

Готовото сирење се чува во пресол на температура околу 16°С , или во фрижидер.

- Advertisement -

Последни рецепти

АЈЛЕ – НАЈСТАРОТО ТУРСКО СЛАТКО: Направете си домашно кафе и послужете ја оваа слатка торта!

Ајле, меко турско слатко на кое никој нема да може да одолее, се подготвува многу брзо и лесно. Турските колачи одлично се комбинираат со домашното...

ПОДВАРОК СО СВЕЖ СВИНСКИ ВРАТ: Најдоброто зимско јадење кое се подготвува едноставно и лесно!

Подварок со свежо свинско месо е совршено зимско јадење, калорично и здраво Ако го совладавте подготвувањето слатка зелка, време е да научите како да направите...

ПОСНА САЛАТА: Совршено мезе кое може да го замени главниот оброк во деновите на постот!

Прекрасна салата која го менува оброкот, а воедно да пробате нешто ново што би можело да послужи како мезе за Свети Никола. Денот на Свети...

ПИЦА ОД СТАР ЛЕБ: Никогаш не било побрзо и полесно да се добие оброк што го сака целото семејство!

Доколку не знаете да го користите стариот леб, наш предлог е да направите брза пица Нема кој не сака пица, а ако често ви останува...

Пица кифлички : Наједноставен рецепт, вкусни и меки „како душа“

Доколку барате рецепт за меко и вкусно пециво, ова е вистинската работа за вас! Направете ги овие кифлички и уверете се сами. Тестото е...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!