Бабини ВАНИЛИЦИ: Чисто совршенство кое е едноставно и лесно за подготовка!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Колачиња кои со својот мирис и вкус ќе ве потсетат на детството.

Состојки:

  • 250 гр маст, путер или маргарин
  • 1/2 шолја шеќер
  • 1/2 шолја млеко
  • 1/2 прашок за пециво
  • 1 јајце
  • 400-500 гр брашно
  • 2 ванили
  • шеќер во прав
  • џем (по вкус-кајсија / слива / праска)

Подготовка:

Изматете ја маста за да стане пенлива, а потоа додадете шеќер и ванилин шеќер. Кога се е убаво комбинирано, додадете млеко и јајце и продолжете да мешате. Додадете просеано брашно и месете го тестото.

Пренесете го тестото на набрашнета работна површина и месете додека не добиете мазна смеса. Поделете го тестото на два дела. Ако имате време, оставете го тестото во фрижидер 15-20 минути, покриено со фолија за храна.

- Advertisement -

Ако немате време, преминете на тоа да го направите веднаш. Раширете го тестото дебело околу 1 см и извадете кругови со чаша за ракија (ако немате калап). Повторно раширете го остатокот од тестото и повторете го процесот додека не го потрошите целото тесто.

Наредете ги круговите во намастена тава и печете во загреана рерна на 180 C, околу 10-15 минути. Времето за печење зависи од вашата рерна, ванилиците треба да останат светли.

Додека ванилите се се уште млаки, намачкајте ги со џем или мармалад и залепете ги една со друга. Нежно притиснете за убаво да го наредете џемот. Превртете ги во шеќер во прав. Ако сакате, можете да додадете ванилин шеќер во шеќерот во прав.

- Advertisement -

Последни рецепти

АЈЛЕ – НАЈСТАРОТО ТУРСКО СЛАТКО: Направете си домашно кафе и послужете ја оваа слатка торта!

Ајле, меко турско слатко на кое никој нема да може да одолее, се подготвува многу брзо и лесно. Турските колачи одлично се комбинираат со домашното...

ПОДВАРОК СО СВЕЖ СВИНСКИ ВРАТ: Најдоброто зимско јадење кое се подготвува едноставно и лесно!

Подварок со свежо свинско месо е совршено зимско јадење, калорично и здраво Ако го совладавте подготвувањето слатка зелка, време е да научите како да направите...

ПОСНА САЛАТА: Совршено мезе кое може да го замени главниот оброк во деновите на постот!

Прекрасна салата која го менува оброкот, а воедно да пробате нешто ново што би можело да послужи како мезе за Свети Никола. Денот на Свети...

ПИЦА ОД СТАР ЛЕБ: Никогаш не било побрзо и полесно да се добие оброк што го сака целото семејство!

Доколку не знаете да го користите стариот леб, наш предлог е да направите брза пица Нема кој не сака пица, а ако често ви останува...

Пица кифлички : Наједноставен рецепт, вкусни и меки „како душа“

Доколку барате рецепт за меко и вкусно пециво, ова е вистинската работа за вас! Направете ги овие кифлички и уверете се сами. Тестото е...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!