Бабина тајна за слабеење – Стари природни рецепти против вишок килограми: 5 Намирници кои брзо ги топат масните наслаги!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Природата е наш најдобар сојузник кога е здравјето во прашање, а тоа е така и во во процесот на слабеење.

Порано бабите имаа докажано народни лекови за слабеење кои позитивно влијаат на метаболизмот, варењето, го намалуваат апетитот и поттикнуваат топење на масните наслаги, а вие можете да ги пробате денес.

Еве неколку стари рецепти за слабеење на природен начин, кои ги користеле нашите баби:

Свила од пченка

Во шолја врела вода, натопете една лажица сушена пченкарна свила, оставете да отстои 5 до 10 минути. Во текот на денот потребно е да се испие околу 3 шолји од овој чај пред оброк.

Јаболков оцет

- Advertisement -

Дури и истражувањата докажуваат дека јаболковиот оцет ги топи мастите и го забрзува метаболизмот, што е совршена комбинација.

Во чаша вода ставете една лажичка оцет и земете ја пред појадок. Ова не е највкусна навика, но дава видливи резултати. Јаболков оцет не треба да се зема ако имате стомачни проблеми.

Целер

Растение за кое се вели дека има негативни калории. Што значи тоа?

Тоа значи дека за време на варењето согорувате повеќе калории отколку што сте внеле со конзумирање. Излупете го и исечкајте свежиот целер, а потоа консумирајте го како здрава ужина.

Црн ким

Источните народи веруваат дека црниот ким ја спречува дебелината, а можете да го користите во разни печива и салати. Одличен е за варење, метаболизам и намалување на надуеноста.

Мед и цимет

Секое утро, половина час по појадокот и навечер пред спиење, се препорачува да се раствори една лажичка мед и цимет во шолја со топла вода и да се испие напитокот.

Освен што позитивно влијае на дигестивниот систем, оваа комбинација на намирници е добра и за имунитетот, има пријатен вкус и го намалува ризикот од настинка.

Важно е да знаете дека овие домашни лекови за слабеење нема да ви помогнат да ослабете преку ноќ, туку ќе го стимулираат процесот на слабеење и ќе го забрзаат посакуваниот резултат.

Затоа е неопходна урамнотежена исхрана, но и физичка активност. Со нив овие природни лекови ќе бидат вистински двигател за топење на масните наслаги.

- Advertisement -

Последни рецепти

Пица кифлички : Наједноставен рецепт, вкусни и меки „како душа“

Доколку барате рецепт за меко и вкусно пециво, ова е вистинската работа за вас! Направете ги овие кифлички и уверете се сами. Тестото е...

ЈОГУРТИНА: Прекрасна торта направена од само пет наједноставни состојки

Јогуртот му дава неверојатна свежина, наместо јогурт можете да користите и крем сирење. Може да послужи и како сочна база за бисквити за колачи...

МЕДЕЊАЦИ : Едноставен рецепт за традиционални колачиња

Кога ќе посакате да на направите медењаци еве едноставен рецепт за овие вкусни и фини традиционални колачиња. Состојки: 500 гр брашно, 1 прашок за пециво, ...

ТОРТА СО ЧОКОЛАДА И КАФЕ: Само за љубителите на софистицирани слатки – вкус кој долго ќе се памети!

Кафето и чоколадната торта никогаш не треба да се одвојуваат. А кога кафето и чоколадото ќе се спојат во една торта – тогаш се...

БОЕМСКИ КОЦКИ, ЧИЈ ВКУС ЌЕ ВЕ ВООДУШЕВИ: Домашна хит торта која ја менува и најдобрата торта!

Доколку барате совршено колаче, рецептот за боемски коцки е токму тоа што го барате. Состојки: Кора: 12 белки 12 лажици шеќер 2 лажички цимет 200 грама...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!