БАБА ГАНУШ – ВЕГЕТАРИЈАНСКИ КАВИЈАР ОД БЛИСКИОТ ИСТОК: Намаз со модар патлиџан е популарен како хумусот и фалафелот!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Научете како да подготвите еден од најпопуларните намази во светот, а тоа е Баба Гануш.

Покрај хумусот и фалафелот, баба ганушот е еден од најпопуларните намази што ни доаѓа од Блискиот Исток. Се прави од модар патлиџан и маслиново масло, но можете да додадете и таан и зачини по желба. Можете да го јадете со чипс, да го намачкате на леб или топол леб… Бидејќи е направен од зеленчук, одличен е и за вегетаријанци.

Состојки:

  • 2 печени модри патлиџани со средна големина
  • 1/4 чаша таан
  • 3 супени лажици сок од лимон
  • 2 чешниња лук
  • 2-3 лажици маслиново масло

Подготовка:

Модриот патлиџан исечете го на половина, па ставете го на плех обложен со хартија за печење и прелијте го со малку маслиново масло. Додадете сол и бибер и печете на 220 ° C околу 45-60 минути.

- Advertisement -

Извадете го месото од патлиџанот после печењето и ставете го во блендер со таан, сок од лимон, лук и маслиново масло. Кога смесата ќе стане кремаста, престанете да мешате. Се чува во фрижидер 30 минути за да се соединат вкусовите. Украсете со малку мелена пиперка.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!