Ајдучки качамак: Деликатес за кој не сте слушнале!

Вреди да се проба:

Во минатото и вака правеле качамак, со бело брашно. Заборавен рецепт.

Состојки:

  • 1 л вода
  • 300 гр бело пченкарно брашно
  • лажица масло/маст
  • 2 средни кромида
  • 150 гр сланина
  • 150 гр бело кравјо сирење

Подготовка:

Ставете пченкарно брашно, лажица масло/маст и малку сол во ладна вода, ставете го на оган и постојано мешајте додека не зоврие.

- Advertisement -

Кога ќе зоврие, намалете ја температурата на најниска и оставете уште 20 минути, мешајќи повремено. Потоа, поделете ја кашата која ја добивте во кружен сад.

Додека кашата се лади, испржете ситно сецкан кромид и сланина во многу малку масло. Кога ќе се испржи, истурете ја сланината врз кашата односно качамакот и посипете со рендано сирење одозгора.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!