Ајдучка Шубара: Јадење за паметење!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Сланина, пилешко, пиперки … Се што сакате е таму…

Состојки за тестото:

 • 400-500 гр брашно
 • 20 гр квасец
 • 1 лажичка шеќер
 • 1 лажичка сол
 • 250 мл свежо млеко
 • 2 лажици масло

Состојки за филот:

 • 1 кг свинско или пилешко
 • 200 гр сланина
 • 3-4 главици кромид
 • 4 црвени печени пиперки
 • 400 гр печурки
 • 3-4 лажици соја сос
 • малку црвен пипер
 • малку бибер
 • 100 гр сирење

Подготовка:

Промешајте го квасецот во топло млеко и шеќер. Ставете го квасецот во брашното и замесете меко тесто од наведените состојки. Почекајте да нарасне, додека не се удвои.

- Advertisement -

Направете го филот така што ќе загреете масло во длабока тава. Исечете го месото на коцки и пржете. Додадете ситно исечкана сланина, потоа кромид и печурки. Кога ќе омекнат, додадете печени пиперки, соја сос и зачини.

Гответе го филот додека и оставете да се излади. Замесеното тесто, размесете го и наредете го дното и околу sидовите на плех со дијаметар од 26-28 см. Премачкајте убаво со растопен путер и оставете да нарасне 15-20 минути.

Истурете го филот одозгора и печете во рерна на 200 степени околу 35 минути. На крајот, посипете со рендано сирење. Вратете се во рерна неколку минути, само за да се стопи сирењето.

Уживајте!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!