Ајвар со барени пиперки: Вака подготвен, не може да се расипе со години!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ако не сакате да подготвувате зимница секоја година, користете го овој рецепт и заштедете резерви и за следната година

На некои им се допаѓа топло, на некои благо, на некои со модар патлиџан, но во секој случај, ајварот дефинитивно е главната ѕвезда на зимата.

- Advertisement -

Како и да е, подготовката може да потрае многу време, па многу жени се уморни од самата помисла да прават ајвар. Затоа ви носиме рецепт за ајвар што можете да го направите за следната година – нема шанси да се расипе!

Состојки:

  • 12 кг меснато црвена пиперка
  • 3-4 кг модар патлиџан
  • 1 литар масло
  • 10 лути пиперки
  • 250-300 гр сол
  • 4 лажици есенција
  • ловоров лист
  • бибер
  • 5 литри вода

Подготовка:

Истурете вода во тенџере или шерпа, додадете есенција, ловоров лист, бибер и сол. Исчистете го пиперот и исцедете го сокот. Исечете ја пиперката на половина, и модриот патлиџан на четвртини и вријте две минути во вода, и веднаш отстранете ги.

Измелете ги изладените состојки во помали дупки на мелница за месо. По желба, можете да додадете и мелена лута пиперка. Истурете масло во шерпа со вода и кога ќе се загрее, истурете ја мелената смеса, измешајте и пржете околу 1,5-2 часа.

Истурете го топлиот ајвар во стерилизирани тегли, добро затворете со метални капаци и свртете наопаку. Следниот ден, превртете ги теглите и наредете ги на полица со остатокот од зимската храна.

Вака подготвениот Ајвар може да стои многу години без да се расипе!

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!