Неверојатно сочен и вкусен десерт направен од домашна кора!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Потребно е малку повеќе напор и време за да се направи, но вкусот се исплатува.

Состојки:

Темни кори:

 • 5 цели јајца
 • 5 лажици шеќер
 • 5 лажици масло
 • 4 лажици брашно
 • 2 лажици какао
 • 10 гр прашок за пециво
- Advertisement -

Бела кора:

 • 5 белки од јајца
 • 8 лажици шеќер
 • малку сок од лимон или малку оцет

Фил:

 • 5 жолчки
 • 10 лажици шеќер
 • 100 гр млеко во прав
 • 200 гр путер
 • 200 гр печени лешници
 • чоколаден крем по избор

Глазура:

 • 100 гр чоколадо
 • 3 лажици масло
 • 2 лажици мелени лешници

Подготовка:

Изматете ги белките од јајцата со шеќер во цврста пена. Додадете жолчка од јајце и масло додека матете. Потоа додадете какао, брашно и прашок за пециво и измешајте  се. Ставете во обложен плех за печење 33 х 23 см или некои слични димензии и печете во загреана рерна на 180 степени околу 25 минути во зависност од рерната. Намалете ја рерната на 150 степени.

Изматете 5 белки со шеќер во цврста пена, потоа додадете сок од лимон или оцет и добро изматете. Ставете во плехот за печење каде што се печеше првата кора. Обложете го однапред. Печете на 150 степени половина час, потоа намалете на 100 степени и исушете уште 2 часа. Извадете ја кората со хартија или оставете да се излади во тавата.

Измешајте ги жолчките и шеќерот, па изматете ги во сад во кој ќе се варат со миксер. Истурете го млекото и повторно изматете. Ставете на среден оган да зоврие. Кога ќе зоврие, промешајте една минута, тргнете ги од оган и додадете млеко во прав, потоа брзо промешајте со жица, така што сe ќе се соедини.

Оставете да се излади со повремено мешање. Како што се лади филот, кората ќе се исуши. Згответе го филот штом ја ставите белата кора на плехот за печење.

Изматете го путерот, потоа додадете го изладениот крем и изматете сe. Исечете ја изладената кафеава кора хоризонтално за да добиете две тенки кори. Ставете ја првата кора, посипете со млеко, нанесете половина од филот и израмнете. Посипете со 100 гр крупно исечкани лешници, а потоа прелијте со лажица од чоколадниот крем врз лешниците.

Ставете бела кора преку кремот, потоа остатокот од кремот. Повторете со лешници и еурокрем. Покријте сe со друга кафеава кора, попрскајте со млеко и оставете да се впие. Растопете го чоколадото со маслото и млекото и прелијте го колачот. Израмнете и посипете со лешници.

Уживајте!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!