Англиска, француска или американска: 3 трикови од Џејми Оливер за перфектна КАЈГАНА!

Вреди да се проба:

Како што тврди Џејми Оливер, кремастата кајгана не бара млеко или павлака. Следете ги неговите упатства! Златно правило: секогаш пржете ги пржените јајца полека и на умерена топлина!

Состојки:

  • 4 јајца (2 јајца по лице)
  • путер
  • сол
  • бибер

1. На англиски начин

- Advertisement -

Изматете ги јајцата во мал сад, а потоа додадете малку сол. Ставете парче путер во мала тава и оставете путерот да се стопи на умерен оган. Потоа додадете ги јајцата и кога јајцата почнат да се згуснуваат малку, мешајте на секои 5 секунди.

Ако тавчето е многу жешко, турнете ги пржените јајца по должината на работ, за да не се препржат и да не се исушат. Англичаните претпочитаат да ја послужат својата кајгана на парче тост.

2. На француски начин

Изматете ги јајцата во сад, па зачинете ги со сол и црн пипер. Нема да ги пржите директно на оган, туку во тенџере што е потопено во друго тенџере со врела вода, мешајќи ги со жичена маталка. Ќе биде потребно повеќе време за јајцата да бидат подготвени, бидејќи се готват на многу ниска температура.

По околу шест минути, треба да се формираат поцврсти парчиња а потоа можете да додадете неколку листови путер. Мешајте се додека јајцата не станат поцврсти. Оваа варијанта на изматени јајца има многу фина конзистентност и е многу кремаста.

3. На американски начин

Изматете ги јајцата во сад и зачинете со малку сол. Се топи путерот во тава, а потоа се додаваат јајцата. Кога јајцата ќе почнат да се зацврстуваат, измешајте ги напред и назад за да направите помали слоеви. Продолжете додека смесата не е повеќе течна и не ја достигне посакуваната точка на пржење.

 

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!