Англиска пастирска пита – Оваа пита ќе ви стане омилен ручек!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Пастирската пита (Shepherd’s pie) е третото најпознато јадење во Англија, омилено кај сите генерации.

Количина на состојки:

 • 300 гр. мелено месо
 • 300 гр. компир
 • 1 морков
 • 1 кромид
 • 20 гр. путер
 • 1 лажица доматно пире
 • 1 лажица масло брашно
 • 50 гр. грашок
 • 30 мл. масло
 • 1 коцка за супа
 • 200 гр. сирење
 • 30мл. млеко
 • 1 лажица сос од Вустершир
 • сол по вкус
 • црн бибер по вкус
 • мајчина душица по вкус
 • рузмарин по вкус
 • рендан кашкавал по желба

Начин на подготовка:

Истовремено се подготвува пирето од компири и смесата од месо.

- Advertisement -

За подготовка на пирето од компири, ставете компирите да се готват во ладна, солена вода. Откако ќе се свари прецедете, додадете путер, бибер, млеко и добро измешајте.

За подготовка на смесата од месо, на масло пропржете го ситно исецканиот кромид и додадете рендан морков. Пржете малку а потоа додадете го и меленото месо. Динстајте со повремено мешање се додека месото не порумени.

Распоредете го месото по краевите, па ставете една лажица концентрат од домати на дното од тавата и пржете кратко.

Додадете брашно, промешајте и зачинете со сос од Вустершир, сол и бибер. Потоа залијте со топла супа или вода со 1 коцка супа од говедско месо. Додадете грашок, магдонос, мајчина душица и рузмарин и варете половина час на тивок оган, со постојано мешање.

Истурете ја подготвената смеса во огноотпорен сад и израмнете одозгоре. Ставете го пирето од компири и израмнете го. Посипете со рендан кашкавал.

Печете во загреана рерна на 200°C околу 30 минути.

Пријатен апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!