Американски хамбург лепчиња: Највкусната замена за леб!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Овие превкусни хамбург лепчиња слободно може да ги користите како замена за леб со било кој оброк, или кога ќе решите да направите вистински американски бургери.

Потребни состојки:

  • 2,5 лажички сув квасец
  • 4,5 шолји брашно
  • 1,5 лажичка сол,
  • 2 лажици шеќер
  • 75 гр. стопен путер (топено масло)
  • половина шолја млеко
  • 1 шолја млака вода

За премачкување:

  • 1 јајце
  • 1 лажица вода
  • сусам

Начин на подготовка:

Во сад сипете млака вода, шеќер и квасец. Оставете да надојде квасецот. Во поголем длабок сад истурете ја потребната количина брашно и сол и добро промешајте.

- Advertisement -

Во надојдениот квасец додадете млако млеко и стопениот путер. Измешајте и полека додавајте ја смесата кон брашното. Замесете тесто. Добиеното тесто покријте го со провидна фолија и оставете на топло место да нарасне.

Кога тестото ќе надојде, ставете го на набрашнета рамна површина. Поделете го на 8 еднакви делови. Секој дел направете го во облик на топчиња. Премачкајте ги топчињата со матено јајце и вода. Потоа поросете ги со сусам.

Топчињата ставете ги во плех обложен со хартија за печење.

Печете 15 минути на температура од 200 степени.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!